Zimní strava musí především hřát, a to nejen teplotou jedeného pokrmu, ale i prostřednictvím termických vlastností nebo-li Qi jednotlivých surovin.
Takže vařte a vařte a to skoro všechno – nejen obiloviny a maso, ale i všechno ovoce a většinu zeleniny.
Připravujte si pomalé, dlouze tažené vývary z masa a kostí, zeleninové polévky obohaťte vařenou obilovinou, pečte nákypy, maso na zelenině, skvělé jsou i jednoduché a rychlé směsi z jedné pánve. Ovoce vždy krátce poduste třeba s oříšky a kouskem másla a zeleninu v páře nebo jen tak na pánvi s kořením. Úplně vynechte syrové saláty – dopřejte si jen občas trochu těch hořkých listových jako je čekanka, radicchio, rukola nebo římský salát.
Do stravy si přidejte více rýže, ječných krup a veškerých luštěnin, ryby a mořské plody, výjimečně i kvalitní farmářské vepřové, pokud je to pro vás v pořádku. Poctivé MISO-třeba to naše Akademické, kvalitní sojová omáčka či parmazán báječně dochutí jakýkoliv slaný pokrm.
Ze zeleniny hlavně tu kořenovou, dýni, kapustu, zelí a z ovoce jablka, hrušky, švestky a trochu sušeného. Z koření dejte přednost zahřívajícímu zázvoru, skořici, hřebíčku, anýzu a kardamomu.
Mějte pohodu, klid v duši a užívejte krásné večery v teple domova s rodinou a přáteli.