Úvod do fytoterapie TCM - Bylinné směsi WAN

Bylinné směsi WAN jsou jednou z nejpoužívanější forem podávání bylin v TCM. V rámci základního studia TCM nabízíme možnost naučit se používat základní bylinné směsi WAN.

Semináře jsou zaměřeny na schopnost používat bylinné směsi WAN u studentů oboru Základy TCM a to již v průběhu studia. To znamená, že již v rámci studia mohou studenti probíranou látku z teorie doplnit o praktické terapeutické možnosti pomocí bylin TCM. Pokud tedy v teorii například probereme, jak fungují z pohledu TCM ledviny, játra nebo slezina, můžete se hned naučit, jak doplnit prázdnotu ledvin, jak zprůchodnit stísněná játra nebo doplnit Qi sleziny pomocí bylin TCM. Naučíme Vás, jak pomocí bylin TCM terapeuticky ovlivnit akutní stavy typu chřipek, viróz a horeček, jak léčit akutních záněty v těle. Jak léčit akutní bolesti v zádech nebo úrazy a fyzická traumata. Naučíme se, jak ovlivnit pomocí bylin TCM akutní i dlouhodobé stavy prázdnoty (ledvin, sleziny, jater, plic), jak doplnit krev, Qi. Jak odstranit blokády a stagnace i jak léčit mnoho běžných chronických obtíží (bolestivá menstruace, potíže v přechodu, únava, zažívací potíže, nespavost apod.)  

U každé směsi bude také probráno i její složení (jednotlivé byliny) a jejich základního působení v rámci směsi. V rámci materiálů ke kurzu bude dokonce u každé směsi uvedeno, jakou mají jednotlivé byliny chuť, povahu a tropismus podle pravidel TCM (včetně přesné čínské výslovnosti). Každý víkend si uvaříme a ochutnáme i čaj z dostupných samostatných bylin TCM.

Nakonec uděláme diferenciální diagnostiku jednotlivých směsí WAN v rámci skupiny mezi sebou tak, abyste byli schopni směsi na základě jejich složení od sebe jednoduše odlišit a umět je použít v praxi. Studenti, kteří se studia základů fytoterapie TCM zúčastní, obdrží tedy ke každé směsi podrobný popis včetně čínského názvu, českého názvu, rychlé indikace, základní charakteristiky, indikací, kontraindikací a diferenciální diagnostiky (složení a popisu jednotlivých bylin). Takže si mohou studenti postupně udělat vlastní, velmi podrobný přehled směsí WAN v pořadači, který mohou bohatě používat i po ukončení studia ve vlastní praxi (seznam je v rozsahu, který není v ČR nikde publikován).