Pár tipů jak se ubránit před chřipkou!

Jak se můžeme chránit před chřipkou? Pár jednoduchých rad, které znaly už naše babičky.

K napadení organismu dochází ze dvou příčit – zevních a vnitřních. Příklad příčiny onemocnění mohou být rozdíly teplot vyhřátých prostor např.obchodních domů a chladného počasí, je pro náš organismus náročný teplotní přechod. Nesmíme zapomenout ani na možnost nachlazení se od ostatních kolem nás.

     Základní věc, kterou pro své zdraví můžeme udělat, je zakrývat si krk šátkem vždy, když pocítíme vliv větru, nebo chladu. Ideálně tomuto vlivu předcházet. Dle TČM vítr do těla vstupuje „branou větru“ BL 12 – Fengmen, nacházející se na horní polovině zad. Nezapomeňte ale ani na rukavice, vaše tělo to jistě ocení. Tělo na napadení vnějším větrem reaguje horečkou, třesavkou, únavou, bolesti hlavy a jinými projevy s ohledem na typ větru, ve snaze vypuzení větru z těla ven. Tyto symptomy představují souboj naší obranné čchi s virem.
     Nezbytnou podmínkou pro naše zdraví, je také vyvážená a kvalitní strava doplněná o kvalitní tuky (například přírodní rybí tuk), dostatek spánku, psychické pohody a cvičení např. qi gong a tai ji, pro udržení dobré kondice.

Několik rad, které bychom měli dle TČM dodržet jako prevenci zimních chřipek

1. CHODIT BRZY SPÁT

– v zimně jsou kratší dny a delší noci, stejně tak i člověk, jako součást přírody by měl tento rytmus dodržovat. Je velmi důležité, naši obranou QI nechat v noci odpočnout a dát jí možnost regenerace. Naše obranná QI se po zavření očí stahuje dovnitř do organismu a regeneruje se.

2. NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE MÍT HLAVU, KRK A RAMENA V TEPLE

– to je místo, kudy vstupuje do těla škodlivá energie větru a chladu. Je to podle TČM paradoxně důležitější místo pro vstup viru, než třeba ruce, nebo ústa.

3. TEPLÉ SNÍDANĚ S DOSTATKEM ČASU A KLIDU NA JÍDLO

– kvalitní teplá snídaně je velmi důležitá pro tvorbu a posílení obranné QI. Mezi jídelníček můžeme zařadit konzumaci naloženého česneku, který dle TČM rozpohybovává energii čchi nahoru a ven. Česnek má protivirové,protizánětlivé, protiparazitní a protiplísňové účinky. Nezapomeňme ani na zahřívací potraviny jako jsou vařený zázvor, skořice a jiné. Zaměřit by jsme se měli především na teplé snídaně, ve formě vývarů a lehce stravitelných potravin.

4. SNAŽTE SE UDRŽET SI EMOČNÍ ROVNOVÁHU

– při velkém nebo dlouhotrvajícím emočním vypětí je náš imunitní systém oslabován a „přehříván“. Tímto způsobem oslabujeme naši obrannou QI a případná chřipka může mít mnohem intenzivnější a dramatičtější průběh.

5. KDYŽ UŽ CHŘIPKA PROPUKNE, SNAŽTE SE VYHNOUT LÉKŮM SRÁŽEJÍCÍ TEPLOTU (ANTIPYRETIKA), ALESPOŇ NA ZAČÁTKU NEMOCI, KDYŽ MÁME ZIMNICI – jsou to totiž léky, které také chladí! Takže paradoxně si tím celkově přitěžujeme a zhoršujeme stav, protože když máme zimnici, potřebujeme tělo zahřát. Chřipky kde se mohutně nasazovala antipyretika hned na začátku při zimnici typicky končí kašlem, nebo dlouho trvá rekonvalescence. To ale není často způsobeno chřipkou, ale tímto špatným léčebným postupem. Také citrusy a kyselé potraviny stahují QI dovnitř, ale my při chřipce potřebujeme dostat QI na povrch a lehce zapotit pokožku.

Ing. Aleš Sušický