Jaro

Tak jako v přírodě vše ožívá, pučí, roste a zelená se, tak i naše tělo se po zimě probouzí a žádá si jinou stravu. Jednoduše máme chuť na něco lehčího, šťavnatějšího, křupavějšího a vše zelené tomu vévodí.

Nejprve je ale dobré si dopřát alespoň lehkou očistu těla – může být v podobě přerušovaného půstu nebo jen odlehčené stravy s pravidelnou dávkou čaje z mladých kopřiv, bršlice kozí nohy, smetanky lékařské nebo můžete den začínat detoxikačními zelenými smoothie, pokud Vám dělají dobře.

Jarní strava by měla být odlehčená, lehce nakyslé chutě, ideálně sladko-kyselé, které doplníte především tím, co právě dozrává.

 

Dejte si častěji třeba jahody, ostružiny, maliny, brusinky, vinnou révu, mango, rajčata, řapíkatý celer, ředkvičky, chřest, brokolici, všechny mladé a nejlépe hořké listové saláty, kvalitní bílý jogurt a tvaroh, slepičí či kuřecí maso, fazole adzuki, špaldu, bulgur, chléb z kvasu, kvašenou zeleninu a pickles….. Prostě dopřejte si spoustu všeho mladého, čerstvého a zeleného, nejčastěji v úpravě krátkého dušení (s výjimkou dlouze tažených vývarů), napařování a klíčení.

Z pohledu TČM je nejdůležitější vyživit Yin jater a ledvin a tišit vítr.

My Vám dnes přinášíme recepty, které vám pomohou tělu odlehčit a zároveň jej vyživit a to vše v souladu s rytmy přírody.

A věřte, že si i pochutnáte:-)

Detoxikační smoothie
Slepičí Ramen
Slepičí Ramen
Vařený chřest
Vařený chřest se „sýrovou omáčkou“
Cheesecake zdravěji
Cheesecake zdravěji
Karbanátky z červené řepy
Karbanátky z červené řepy
Jaro
Jarní zelný salátek s bylinkovým pestem