Jak se projíst ke zdraví

O české kuchyni se říká že je sice výtečná, ale není zdravá. Není to až tak úplně  pravda. Klasická česká kuchyně, ta opravdová, která ctí přírodu a je v souladu s ročními obdobími, je při správné přípravě i zdravá, snadná a dostupná.

A i naše tradiční česká kuchyně se dá krásně propojit s principy zdravého stravování tradiční čínské medicíny tak aby jídlo bylo zdravé a chutné zároveň. Takový styl stravování je dlouhodobě udržitelný a skýtá i jeden z důležitých životních požitků – požitek z jídla.

Banana bread

Jak na to, jak taková jídla zařadit do každodenního jídelníčku a pomoci svému tělu opět najít rovnováhu, zdraví, pohodu a třeba se i zbavit nějakého toho přebytečného kila, se dozvíte v našich speciálních seminářích věnovaných výživě.

Drobnou ochutnávku z těchto seminářů Vám budeme pravidelně přinášet zde.

Recepty, kterými se můžete inspirovat, jsou sestaveny tak, aby byly lahodné a při tom zdravé, harmonické, obsahovaly všech pět chutí a případně i byly vařeny v kruhu.

Pár důležitých pravidel, platných obecně:

  1. Dobrá a kvalitní strava je to, po čem se Vaše tělo cítí dobře! Proto berte různá doporučení výživových poradců, lékařů či kohokoliv jiného, pouze jako inspiraci. Dívejte se především sami na sebe a vždy dejte na svůj vlastní pocit z jídla.
  2. Respektujte své vlastní tělo a svůj aktuální zdravotní stav.
  3. Používejte sezónní, lokální a co nejčistší suroviny.
  4. Jezte skutečné jídlo, tedy opravdové potraviny a vyhněte se polotovarům, instantním jídlům či umělým náhražkám v nich.
  5. Nestaňte se otrokem jídla. Dopřejte si občas a bez výčitek i to na co máte chuť i když víte, že byste to neměli, protože:
„Občasný smažák, jedený s chutí a v pohodě, je pro tělo prospěšnější, než pravidelná konzumace brokolice s odporem“

Každé roční období pro Vás připravujeme několik receptů.