Po jaru, které zde končí v posledním týdnu dubna, následují ony zmiňované asi 2 týdny DoJo a poté přichází zhruba v polovině května léto, po létu přijdou opět 2 týdny Dojo, až poté nastává podzim atd…
DoJo takto máme 4x za rok a vlastně propojuje jednotlivá roční období.
Země znamená stabilitu, klid, vyrovnanost, návrat do středu a uzemnění. Je symbolem výživy, rozumné hojnosti a prosperity, provází nás po celý rok. Slouží k vyrovnání energií v přírodě a k přípravě na vstup do období dalšího. My bychom jej měli využít stejně – ke zklidnění a vyrovnání sebe sama.
I když potraviny elementu Země by měly být základem jídelníčku po celý rok, je ideální, aby v období DoJo převažovaly. Zemi v našem těle představuje výživa a trávení, proto bychom si je měli pečlivě chránit a jídla by měla být především jednoduchá, teplá a snadno stravitelná.
Chutě střídmé, přirozeně sladké, potraviny barvy žluté, oranžové a hnědé.
Typické jsou dýně, brambory, batáty, mrkev, cuketa, fenykl, banány, meruňky, jablka, hrušky, avokádo, kokos, lískové ořechy, kaštany, mandle, datle, fíky, vanilka, skořice, máslo, vejce, hovězí maso, žampiony, hlíva, soja a tofu, jáhly, ječné kroupy, cizrna, kukuřice, polenta, med, panela či rapadura, ječný slad, javorový sirup, fenyklový čaj…..
Základem jsou teplé obilné kaše, polévky, šťávy a především dlouze tažené silné vývary. Ideální přípravou je dušení či vaření ve vodě.
Z pohledu TCM je v tomto období důležité posílit slezinu, žaludek a zažívání celkově. Je prospěšné vyhnout se zvlhčujícím potravinám jako je mléko a mléčné výrobky obecně, bílá mouka a příliš tučného. Důležité je i nekonzumovat chladné potraviny přímo z lednice, příliš mnoho pečiva, syrové zeleniny a syrového ovoce.
Dnes vám přinášíme recepty, které pomohou zklidnit a ohřát váš žaludek a trávení obecně.
Ať jsou Vám k užitku.