DoJo – element Země

Pro nás zvláštní, 5.roční období, nazývané DoJo, je obdobím elementu Země.

Jsou to vždy asi dva týdny na přelomu měsíců leden/únor, duben/květen, červenec/srpen a říjen/listopad. Zkrátka asi 18 dní mezi jednotlivými ročními obdobími tak jak je známe my, ovšem začínají vždy kapku dříve, než jsme zvyklí.

 

Po jaru, které zde končí v posledním týdnu dubna, následují ony zmiňované asi 2 týdny DoJo a poté přichází zhruba v polovině května léto, po létu přijdou opět 2 týdny Dojo, až poté nastává podzim atd…

DoJo takto máme 4x za rok a vlastně propojuje jednotlivá roční období.

Země znamená stabilitu, klid, vyrovnanost, návrat do středu a uzemnění. Je symbolem výživy, rozumné hojnosti a prosperity, provází nás po celý rok. Slouží k vyrovnání energií v přírodě a k přípravě na vstup do období dalšího. My bychom jej měli využít stejně – ke zklidnění a vyrovnání sebe sama.

I když potraviny elementu Země by měly být základem jídelníčku po celý rok, je ideální, aby v období DoJo převažovaly. Zemi v našem těle představuje výživa a trávení, proto bychom si je měli pečlivě chránit a jídla by měla být především jednoduchá, teplá a snadno stravitelná.

Chutě střídmé, přirozeně sladké, potraviny barvy žluté, oranžové a hnědé.

Typické jsou dýně, brambory, batáty, mrkev, cuketa, fenykl, banány, meruňky, jablka, hrušky, avokádo, kokos, lískové ořechy, kaštany, mandle, datle, fíky, vanilka, skořice, máslo, vejce, hovězí maso, žampiony, hlíva, soja a tofu, jáhly, ječné kroupy, cizrna, kukuřice, polenta, med, panela či rapadura, ječný slad, javorový sirup, fenyklový čaj…..

Základem jsou teplé obilné kaše, polévky, šťávy a především dlouze tažené silné vývary. Ideální přípravou je dušení či vaření ve vodě.

Z pohledu TCM je v tomto období důležité posílit slezinu, žaludek a zažívání celkově. Je prospěšné vyhnout se zvlhčujícím potravinám jako je mléko a mléčné výrobky obecně, bílá mouka a příliš tučného. Důležité je i nekonzumovat chladné potraviny přímo z lednice, příliš mnoho pečiva, syrové zeleniny a syrového ovoce.

Dnes vám přinášíme recepty, které pomohou zklidnit a ohřát váš žaludek a trávení obecně.

Ať jsou Vám k užitku.

Nadýchané dýňové lívance
Nadýchané dýňové lívance
Základní hovězí vývar
Základní hovězí vývar
Vařené hovězí s brokolicí a quinoou
Vařené hovězí s brokolicí a quinoou
Bezlepkové jablečné bochánky
Bezlepkové jablečné bochánky
Dýňový gulášek
Dýňový gulášek s černou čočkou a pohankou