Podzim

Pro nás je to doba dozrávání, sklízení a shromažďování všeho co nám země dala a co jsme vypěstovali. Příroda se pomalu utišuje a začíná stahovat svoji energii hlouběji do nitra tak aby přežila zimu, což pro ni znamená chlad a málo slunce i potravy. Krásně je to vidět třeba na stromech kterým opadávají listy i plody a strom tak vlastně stahuje veškerou svoji energii do kořenů aby přežil.

Stejně tak my lidé shromažďujeme a schraňujeme zásoby jídla pro sebe i domácí zvířata a děláme si zásoby. A kupujeme i více svíček, aby nám dávaly měkké světlo a hřejivější pocit. Prostě tak nějak se všechna ta energie okolo nás stahuje do sebe dovnitř, pomalu se zklidňuje a utišuje. 

To samé se děje i uvnitř nás i když to mnohdy tak zřetelně nevnímáme. Člověk by měl v tento čas začít zpomalovat, zbytečně neponocovat, začít více šetřit svojí energií (místo pocení se v posilovně si užít procházku v lese nebo v parku a pak třeba chvilku odpočinku v sauně). Pomalu se začít soustředit na sebe a věnovat pozornost více sobě než okolí – prostě více duchovna (studium, knihy, hudba…) než fyzična (sport). Pokud totiž nerespektujeme běh přírody okolo nás, tedy že se všechno zklidňuje a zpomaluje, a my jedeme stále stejným „letním“ tempem, brzy nám dojdou síly. A když nám dojdou síly, budeme mít méně energie, budeme méně odolní vůči okolním vlivům a přemůže nás každý bacil který poletí kolem nebo se to projeví typickou „jarní únavou“ či zhoršením stávajících zdravotních potíží.

Je potřeba si také upravit stravu. Častěji si dejte něco jemně pikantního a lehounce nakyslého. Pokrmy nejlépe vařené ve vodě, pravidelně polévky či jídla z jednoho hrnce. Syrovou zeleninu, nahraďte zeleninou povařenou a upřednostňujte mrkev, petržel, celer, pastinák, cibuli, česnek, bílou ředkev, pórek, křen, květák, houby, kysané zelí a pickles. Z obilovin zařaďte rýži, oves a ječné kroupy a doplňte je častěji o luštěniny. Mléčnými výrobky šetřete, z masa si dejte zvěřinu, kachní či vepřové. Častěji používejte koření jako zázvor, chilli, kardamom, skořici, hřebíček, hořčici, majoránku, bobkový list, dobromysl apod. Z ovoce pak banány, jablka, hrušky, švestky a jako sladkost i ovoce sušené.

Z pohledu TCM je na podzim potřeba vyživit tekutiny a podpořit plíce a tvorbu Qi – zkuste to třeba pomocí ječných krup, luštěnin, tofu, vajec, vepřového masa, hořčice, melasy či medu, mandlí apod.

Na zahřátí těla si dejte třeba svařenou jablečnou šťávu se skořicí, hřebíčkem a zázvorem a na zklidnění mysli vyzkoušejte z našich receptů třeba Moon Milk.

Ať je Váš podzim krásně barevný i v kuchyni 🙂

Dýňové perníkové bábovičky
Dýňové perníkové bábovičky
Delikátní houbový krém
Delikátní houbový krém
Moon Milk
Moon Milk
Podzim-Hovězí na kořenové zelenině
Hovězí s kořenovou zeleninou a rajčaty
Zapečená dýně se zeleninou
Zapečená dýně se zeleninou