Yi Jin Jing
Hlavní program tohoto kurzu bude Qi Gong, který se jmenuje Yi Jin Jing (přeměna svalů a šlach). Podle historických pramenů je autorství tohoto Qi Gongu připisováno legendárnímu mistru Bodhidharmovy (Da Mo), který přinesl učení buddhismu z Indie do Číny. Legenda říká, že když chtěl mnichy učit meditovat, tak vůbec nebyli po fyzické a psychické stránce připraveni následovat jeho instrukce. Tak je prvně učil Yi Jin Jing (přeměnu svalů a šlach), aby posílil jejich tělo a mysl a teprve pak je začal učit pokročilé meditační techniky.
Po většinu času, byl tento Qi Gong cvičen tajně v buddhistických a taoistických klášterech v Číně a teprve ve dvacátém století se postupně začal šířit mezi laiky a stal se velice populární. Velkou předností tohoto Qi Gongu je, že je poměrně jednoduchý a když se cvičí správně, tak jsou výsledky viditelné v poměrně krátkém čase.
V dnešní době se toto cvičení pořád cvičí v některých buddhistických a taoistických klášterech v Asii jako podpora pro meditační praxi. Současně je toto cvičení velice populární mezi cvičenci Taiji a různých škol, které se věnují cvičení Qi Gong. Existuje spoustu variant tohoto cvičení upravených pro různé účely. Existují i varianty pro handicapované lidi. Varianta tohoto cvičení, která se bude učit na tomto kurzu je varianta, které se cvičí v buddhistických klášterech v Asii.
Jedná se o 12 cvičení, při kterých se postupně napínají a uvolňují určité svaly a šlachy na těle a toto napínání a uvolňování svalů a šlach v kombinaci se správným dýcháním má vliv na proudění energie v jednotlivých meridiánech (energetických drahách). Cvičení je docela rozsáhlé, ale za tři lekce ho v pohodě zvládneme 😊. Cvičení se může naučit kdokoliv, i ten kdo nikdy žádný Qi gong necvičil. Součástí tohoto kurzu budou i takzvané vnitřní cvičení (Nei Gong), které vedou ke kultivaci Qi, Mysli a Ducha.
Níže uvádím, co o tomto cvičení píšou staré buddhistické texty.
Pokud bude adept pravidelně a správně cvičit Yi Jin Jing (přeměnu svalů a šlach) tak:
· První rok tréninku výrazně zlepší fyzickou i psychickou vitalitu a rozjasní ducha.
· Druhý rok tréninku zlepšuje krevní oběh a vyživuje meridiány.
· Třetí rok tréninku vyživuje vnitřní orgány.
· Čtvrtý rok tréninku zlepšuje meridiány a vyživuje vnitřnosti.
· Pátý rok tréninku omývá dřeň a vyživuje mozek.
Lektor
Zdeněk Šána
Cvičení Tai ji quan a qi kung.
Cvičení Tai ji quan a qi kung se věnuje více než 25 let. Pravidelně jezdí do asijských buddhistických klášterů, kde se pod vedením vysoce kvalitních učitelů věnuje meditaci, dechovým cvičením a dalším vnitřním cvičením. Tradiční čínskou medicínu studoval dálkově na univerzitě tradiční čínské medicíny Guangming, kterou úspěšně v roce 2004 zakončil závěrečnou zkouškou.