Léto

Od poloviny května pomalu vstupujeme do dalšího ročního období a tím je léto.

Po odlehčené stravě na jaře a stabilizaci v přechodném období, je prima tělu zase dopřát více pestré stravy a šťavnatých a barevných potravin, kterých dozrává stále více.

Léto je slunce, teplo, pohyb a zpěv, radost a příval energie v nás i okolí.

Dlouhé letní dny podporují naši aktivitu a je fajn se po práci bavit a setkávat se s přáteli a věnovat se svým koníčkům.

Zklidnění a odpočinku můžeme dát větší prostor v jiných ročních obdobích, přesto si ho nezapomeňte dopřát i v létě. Na sluníčku u vody, na horách, v lese…prostě kdekoliv v přírodě „dobíjejte baterky“.

A když bude tepla a sluníčka moc, zchlaďte se jemně a opatrně – v rybníce či ve sprše, osvěžujícími nápoji či tropickým ovocem.

Do jídelníčku zařaďte více potravin červené barvy a také hořké chuti. Hlavně na sluníčku dozrálé ovoce a zeleninu nejen syrovou ale i jemně povařenou či šetrně orestovanou.

Dejte si saláty jako rukolu, radicchio, čekanku, polníček či ledový salát třeba v kombinaci s lehce orestovanou červenou paprikou nebo pečenými rajčaty s tymiánem.

Častěji také meloun, grapefruit, třešně, letní jablka, bezinky, z masa a mléčných výrobků hlavně kozí či ovčí a z obilovin pohanku, amarant, quinou či žito.

Z nápojů nejlépe čistou vodu, nesycené a neochucené minerálky, zelený čaj či dobré pivo.

Z pohledu TCM je v letním čase dobré vyživit Yin a tekutiny srdce.

Pomohou nám k tomu šťavnaté potraviny, které podporují tvorbu tělních tekutin.

Můžete se nechat inspirovat třeba našimi recepty.

Bezlepkové cuketové placičky
Bezlepkové cuketové placičky
Výživa dle TCM
Studený hráškový krém
Pohanková kaše plná rutinu
Pohanková kaše plná rutinu
Rajčatová polévka s červenou čočkou
Salát s restovanou cibulí a pomerančem